Mitt försäkringsärende fortsätter i den fördelaktiga riktningen. Såhär års brukar jag ställa av min bil och inte köra förrän det är dags att sätta på sommardäcken igen (jag har inga vinterdäck).
Men min bil står på verkstaden för 24:e dagen. Det var visst delar som inte fanns till min gamla, inte helt vanliga, lilla bil.
Mig gör det inte så mycket. Jag har faktiskt ändå tillgång till bil i nödfall eftersom min kompis lånar parkeringsplats av mig och har givit mig en reservnyckel och nyttjanderätt.
Dessutom betalar försäkringsbolaget ut 100kr om dagen i stillaståendepeng, så det går verkligen ingen nöd på mig. Idag har detta betalat min självrisk kan man säga.
Man kan också istället välja att ta en hyrbil till kraftigt reducerat pris, men det är ju inte aktuellt för mig som sagt.
Hans W
Nov 13, 2011 @ 12:40:55
Kan du inte byta bloggens namn till skrytbloggen istället?
Idiotjävel.
jobbochfirma
Nov 13, 2011 @ 17:01:32
Tack för kommentaren Hans. Det låter nog lite skrytigt ibland när det går bra, jag ber om ursäkt för det, men jag brukar skriva om mina misslyckanden också.
Markus
Nov 13, 2011 @ 20:48:53
Läs inte bloggen om den nu gör dig så upprörd.
ArbetandePengar
Nov 13, 2011 @ 16:07:38
Otroligt givande kommentar…
MalmöMicke
Nov 14, 2011 @ 11:34:16
Hans W: Haha, vaknat på fel sida av sängen?
jobbochfirma: Keep up the good work.
Jonas
Nov 17, 2011 @ 13:58:46
Avundsjukan finns överallt. Synd att de som har den inte kan låta bli att den kokar över.