Jag har tänkt mig följande upplägg för att köpa nätbutiken jag funderar på, så att vi kan få rättvis och god utdelning.
Jag och frugan lånar ut sammanlagt 400 000 till vårt gemensamma företag.
Räntan sätts till statslåneräntan (1,5% idag) plus 3 procentenheter, alltså 4,5%. Detta enligt skatteverkets rekommendationer.
Företaget tjänar in hälften första året, betalar tillbaka det till oss, och tjänar in resten andra året och betalar tillbaka det.
Företaget har tjänat in butiksinköpet på två år och under tiden har vi tjänat en ränta av ((4,5%*400)+(4,5%*200=18000+9000=27 000))
År tre är det läge att ta ut lön eller utdelning, då är allt betalt, inklusive lagret.
Det är klart, inte såå kul att vänta till år tre med att ta ut lön, men det kan vara ännu värre om man måste bygga upp företaget själv. Lyckas vi få företaget att växa går det givetvis mycket fortare.
Legendarisk
Okt 07, 2012 @ 16:42:28
Tre år är ju ändå rätt kort tid.Och som du säger så ha ni ju möjlighet att få butiken att växa och då lär det ju gå ännu snabbare 🙂