Cornus Wibblekonto

Gratisbio - Gratis shopping [Reward]

Hittade ett gammalt inlägg av min favoritbloggare Cornucopia?

Han beskriver hur man kan lägga upp utbetalningen till sig själv om man har eget företag eller lever på inkomst av kapital eller liknande.

En smart enkelhet över det hela måste jag säga. Har väl själv tänkt i de banorna flera gånger, men som så ofta inte tänkt färdigt…

I korta ordalag skapar man två extra bankkonton, ett ackumuleringskonto och ett uttagskonto.

Allt som du får in (netto efter moms och skatt) under året sätts in på ackumuleringskontot. Härifrån görs inga uttag förrän när året är slut och hela rasket sätts över på uttagskontot.

Vid årets början tittar man på uttagskontot och ser att ”månadslönen” för året ska vara summan delat på 12.

Läs hans inlägg för mer detaljer.

På detta sätt utjämnar man säsongseffekter och riskerar inte att spendera av de arbetande pengarna.

Man måste ju inte sätta in allt överskott på ackumuleringskontot. En del kanske man vill ha kvar som arbetande kapital i företaget eller på börsen. Det är hur som helst en idé som tydliggör vilket förhållande man ska ha till sin verksamhet. Alltså det att sötebrödsdagar kommer och går, och när det regnar ska du ha ett bra paraply att sitta under.

Själv ska jag nog göra så att jag skippar ackumuleringskontot och låter de pengarna fortsätta jobba. Vid årsskiftet ska jag dock samla en årslön på uttagskontot och sätta automatiska överföringar till mitt lönekonto. Då bör övergången från anställning bli hyfsat lätt och jag ser långt i förväg om det skulle barka söderöver.

5 kommentarer (+lägga till din?)

  1. Lucky_nr8
    Mar 19, 2012 @ 15:54:31

    Väldigt intressant! Ska läsa igenom hela länken vid bästa tillfälle. Tack för inlägget.

    Svara

  2. v
    Mar 19, 2012 @ 20:47:25

    Är det inte onödigt att binda kapitalet i genomsnitt 6 månader av året?
    Visserligen kan man i nuläget få över 3% ränta utan bindningstid och med insättningsgaranti.

    Svara

    • jobbochfirma
      Mar 19, 2012 @ 21:21:49

      Det är väl onödigt om man är säker på någon annan investering. Själv är jag inte så säker eftersom jag har 360 papp på kontot just nu och bara 250 i värdepapper.

      Svara

  3. Legendarisk
    Mar 20, 2012 @ 21:13:01

    Intressant, ska kolla in detta inlägg.

    Btw hur har du gjort hittills med uttag från firman. För egen del är jag osäker och har inte gjort några egna uttag ännu. Men visst kan man väl ta ut ca halva vinster varje månad och exempelvis pyts in dessa i aktier från enskild firman?

    För när man registrerar ett eget uttag ur firman så är det väl bara för att visa vart pengarna tagit vägen?

    Svara

    • jobbochfirma
      Mar 21, 2012 @ 00:13:09

      Hur du tar ut pengar och inte påverkar inte resultatet, det gäller bara att du själv håller reda på det så att du inte köper godis för skattepengarna.

      Vill du ha bra koll på kontot så bokför du det som eget uttag, vilket du sedan reglerar i slutet på året, när du vet vad du ska betala i skatt. Resultatet räknas ju som lön till dig själv i enskild firma.

      Vad du gör med pengarna du tar ut är det ingen som kommer att fråga om. Det spelar ingen roll om du köper aktier eller spelar på hästar.

      Svara

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: